Galleri Molevit

Galleri Molevit Skagen er beliggende i Skagen midtby, og har udstillinger fra Påske til efteråret uge 42.

I Galleri Molevit Skagen finder du kunst sammen med den udøvende kunstner Pia Andersen, som selv driver og passer galleriet. 

Kunstneren er altid til rådighed til en snak om de udstillede kunstværker.

Udstillinger 2019:

8. – 22. april: Annette Balsgaard - http://www.annettebalsgaard.dk/ 

6. - 19. maj: Tom Boe - http://www.galleriboe.dk/ og Kirsten Gissel - http://www.gissel-art.dk/ 

20. maj – 16. juni: Helen Ibsen - http://www.helenibsen.dk/ 

17. -30. juni: Joel Cole - http://joelcole.gallery/ og Baldur Dal Cristiansen -  http://www.bardurdc.com/ 

1. – 14. juli: Annette Torrild - http://www.atorrild.dk , Anette Tjærby - http://anettetjaerby.net/ og Lone Kjeldsen - http://www.lonekjeldsen.dk/ 

15. – 28. juli: Gerda Nietzer - http://www.blomstermalerier.nu 

29. juli – 4. august: Christina Juelsgaard - http://www.christinajulsgaard.dk 

5. – 11. august: Trine Panum - http://www.trinepanum.dk/ 

12. – 25. august: Galleri 58, Aarhus -  http://galleriv58.dk/ 

26. august – 8. september: Bettine Hesselhoff - https://www.hesselhof.dk/ 

9. – 22. september: Ruth Lina Bø - http://ruthlina.no/ og Hans I. Aashammer


 

Åbningstider / Tidspunkter

Del denne side

Opdateret af:

Turisthus Nord aj@turisthusnord.dk
 

Kontakt

Adresse

Jens Klarupsvej 1
9990 Skagen

Telefon

+45 86466307

Fakta

  • Kunstform

    • Maleri
    • Keramik
    • Skulptur

Transport

Se geokoordinater

Longitude : 10.591983
Latitude : 57.722368