Galleri Molevit

Galleri Molevit Skagen er beliggende i Skagen midtby, og har udstillinger fra Påske til efteråret uge 42.

I Galleri Molevit Skagen finder du kunst sammen med den udøvende kunstner Pia Andersen, som selv driver og passer galleriet. 

Kunstneren er altid til rådighed til en snak om de udstillede kunstværker.

Udstillinger 2018:

20. marts-2. april: Annette Balsgaard, maleri -  www.annettebalsgaard.dk  - Åbent dagligt kl. 11.00-17.00 samt efter aftale. 

7. - 21. maj:  Merete Roy - http://mrkunst.dk og Jette Reinert - www.reinert.dk 

22. maj - 3. juni: Gitte Lustrup - www.gittelustrup.dk

5. - 17. juni: Lene Purkær Stefansen og Kirsten Hjortlund – henholdsvis Bronzekunstner og Billedkunstner udstiller igen sammen, og er nu sammen klar til igen at give publikum en kunst-oplevelse. Man vil kunne opleve Lene Purkær Stefansens nyeste bronzeskulpturer, der afspejler en kærlighed til livet. Temaerne er oftest samspil mellem mennesker. Kirsten Hjortlund viser lys - og glædesfyldte malerier inspireret af Lyset. Kunstneren holder især meget af at skildre naturlandskaber fra de vestlige egne af Danmark se mere http://k-hjortlund.dk og https://lenepurkaer.dk Åben alle dage kl. 11.00-18.00.

18. juni - 1. juli: Yrsa Dunvad - http://www.yrsadunvad.dk/

2. -15. juli: Annette Torrild - http://www.atorrild.dk , Anette Tjærby - http://anettetjaerby.net/  og Lone Kjeldsen - http://www.lonekjeldsen.dk/

16. - 29. juli: Gerda Nietzer - http://www.blomstermalerier.nu

30. juli - 12. august: Christina Juelsgaard - http://www.christinajulsgaard.dk

14. - 25. august: Kunstnerne Henning Carlsen og Birgitte Fylking fra Atelier IntermeZZo i Køge med deres spændende og farvestrålende malerier.

Birgitte Fylking er autodidakt kunstner. Hun arbejder abstrakt ekspressionistist med akryl, olie, akvarel og goache.

Henning Carlsen er stifter af kunstnergruppen IntermeZZo og lægger i sine billeder vægt på former, farver, firkanter, trekanter, perspektiv og skarpe linier.

Fernisering tirsdag 14. august kl. 14.00. Den professionelle blokfløjtespiller Anne Merete Møller vil spille middelalder, renæssance- og barokmusik under ferniseringen og der vil desuden være lidt godt til ganen - http://henningcarlsen.nu/

27. august - 9. september: Inger Benningsen - http://www.bennigsen.dk/  og Mette Rørsted - http://www.freewebs.com/keramikku/

10. - 23. september: TAB

8. - 21. oktober: Merete Lisby - http://www.site.meretelisby.dk/
 

Åbningstider / Tidspunkter

Del denne side

Opdateret af:

Turisthus Nord aj@turisthusnord.dk
 

Kontakt

Adresse

Jens Klarupsvej 1
9990 Skagen

Telefon

+45 86466307

Fakta

  • Kunstform

    • Maleri
    • Keramik
    • Skulptur

Transport

Se geokoordinater

Longitude : 10.591983
Latitude : 57.722368